Конспекти уроків


9 клас        Зарубіжна література   Сипливець Л.М. 

Тема: Образ Фауста як утілення динамізму нової європейської цивілізації. Пошук сенсу життя і призначення людини

Мета: продовжити роботу над змістом трагедії Гете «Фауст», вчити учнів характеризувати образ літературного твору; розвивати вміння висловлювати особисте ставлення до проблем та дійових осіб твору, розвивати логічне мислення, творче уявлення; сприяти вихованню життєвої активності.

Обладнання: увертюра Ш. Гуно до опери «Фауст», відео фрагмент телеспектаклю «Фауст», ілюстрації Е. Делакруа, Ш. Ліцен – Майєра, шляпа магістра, портрети Й. В. Гете.

Тип уроку: комбінований


Епіграфи:                                                   Господь: Ти знаєш Фауста?
                                                                  Мефістофель: Він доктор? 
                 Господь: Він мій раб.
Й. В. Гете «Фауст»


Лиш в русі проявить себе чоловік.

Й. В. Гете «Фауст»


Хід уроку

I.Організаційний момент.

 Я буду розмовляти з вами прозою й віршами. До таємниці твору Гете помандруємо! Хто з нами?

Доброго всім дня! Чекаю від вас мобільності, активності, творчості.


II. Актуалізація опорних знань.


1.     У житті кожної людини є якась річ, що є визначальною для неї, її «лебедина пісня». Що стало вершинним у творчій долі Й. В. Гете?

2.     Літературна загадка:

Перед вами 2 портрети Гете. Чому я вам їх сьогодні презентую? Як це пов’язано із трагедією «Фауст»?

III. Оголошення теми та мети уроку. Учні записують тему уроку.

IV. Мотивація навчальної діяльності.

1.Слово вчителя.

Легенда про Істину.

Колись дуже давно боги вирішили створити світ. Вони створили далекі зірки, високе небо, землю, дерева і трави. Ліси населили птаством та всякою звіриною. А потім створили людину. Наостанок боги створили Істину. Але вирішили її заховати від людини: нехай шукає. А де ж заховати? Один Бог запропонував заховати Істину на найдальшій зірці, інший – на найвищій горі, третій – на дні найглибшого моря. А найстарший та наймудріший Бог вирішив, що Істину потрібно заховати у душі  людини. Усе життя людина буде шукати Істину, не здогадуючись, що вона поруч.

Кожна людина у своєму житті шукає істину. Шукав її і німецький письменник і філософ Гете, шукав істину і його герой доктор Фауст.

Сьогодні ми попрацюємо над образом Фауста, спробуємо разом з героєм відповісти на питання: у чому сенс людського існування? Коли людина може відчути себе щасливою?


V. Основний зміст уроку.

1.     Робота в парах. (2 хвилини)( під музику «Увертюра Ш. Гуно до опери «Фауст»).

1 ряд Створити модель щасливої людини.

2 ряд Побудувати асоціативний кущ до слова «Пошук».

3 ряд Скласти речення зі словом «істина».

Учні працюють у зошитах.

Перевірка 3 хвилини.

Щаслива людина та, яка знайде істину життя.

Первісне сприйняття теми.

1.     А чи був щасливий Фауст?

2. Що означає в перекладі його ім’я? – ( «щасливий», «вдалий»)

Робота над образом Фауста.

Творчий перегляд відео фрагменту телеспектаклю «Фауст».

Завдання: що турбує героя? Який у нього настрій, чим викликаний?

3. Бесіда за переглянутим матеріалом.

4. Які науки вивчив Фауст?

5.     До яких висновків прийшов герой?      (знання нічого не варті)

Слово вчителя. Ці науки вивчалися в середньовічних університетах. Їх можна було вивчити за величезними фоліантами, не виходячи з кабінету. Джерелом істини було Святе Письмо, а живу природу не вивчали, більше того, це вважалося великим гріхом.

Гете жив у епоху Просвітництва, коли відкривалися величезні можливості для здобуття знань.

Фауст – людина нової формації, прагне нових відкриттів, нових шляхів вивчення науки, але не знає, як цього досягти.

Дух землі також не може задовольнити потреби пізнання героя.

Доктор Фауст готовий до самогубства.

         На дошці прикріплюється листок із написом «У науці щастя не знайшов». Запис у робочих зошитах.

6.     Давайте з грішної землі перенесемося на небеса.

Робота з текстом «Пролог на небі».

Читання в особах: Господь і Мефістофель.

Чим заслужив увагу пекла і небес доктор Фауст? Робота з епіграфом 1.

7.     Угода між Богом і Мефістофелем. У чому суть?

8.     Чому Бог так упевнено віддає Фауста в руки Сатани?

- Великоднього дня Фауст і Вагнер відправились гуляти за місто.

 Як до Фауста ставляться прості люди?

Учитель читає монолог Фауста

«Блаженний той, хто ще надію має…»

Яким ми бачимо героя, чого прагне його душа? (вільного польоту, свободи духу).

На дошці прикріплюється листок із написом «Душа прагне свободи».

Запис у робочих зошитах.

10. Після прогулянки за містом Фауст вирішив врятуватися від «душевних лінощів» тим, що став перекладати Біблію.

11. Робота з текстом. Знайдіть та зачитайте, як герой перекладає рядки Святого Письма. («Робоча кімната Фауста»)

Як це характеризує Фауста?

На дошці прикріплюється листок із написом: «Фауст – людина дії».

Запис у робочих зошитах.

У своєму бажанні діяти Фауст готовий на все. Викликає Духа Землі і навіть готовий продати душу дияволу.

12. Робота з текстом. Зачитайте сцену укладання угоди між Фаустом і Мефістофелем.

- Хто диктує умови: людина чи Сатана?

- Як це характеризує Фауста?

Проблемне питання: чому вчений, магістр, доктор, проживши довгий вік, володіючи багатьма науковими знаннями, погодився продати душу дияволу?

- А яка мить для вас є чарівною?

Робота з ілюстраціями Е. Делакруа, Ш. Лицен – Майєра.

Розгляньте ілюстрації до трагедії Гете.

 Скажіть, будь ласка, через які спокуси проводить Фауста Мефістофель, розраховуючи на легку перемогу?

 Погрібець Авербаха – п’янка, розваги, бурхливі веселощі старого вченого не цікавлять.

До яких хитрощів вдається Сатана, щоб добитися свого?

(омолоджує героя).1

Чи знаходить Ф. щастя в коханні?

На дошці прикріплюється листок із написом: «Кохання щастя не дало». Запис у робочих зошитах.

Які можливості відкрилися герою, коли він отримує молодість?

Шанс на нове пізнання світу.

Виступ учня, який мав випереджальне завдання.

Цісарський двір – зустріч із античним героями Геленою та Парісом –

Гомункул - дитина із колби – одруження з Геленою, син Евфоріон – смерть сина і зникнення Гелени – цісар дає шматок узбережжя – Фауст будує щасливе місто.

Слово вчителя.

Друге життя Ф. присвятив пошукам сенсу земного буття і жив за принципом «Лиш в русі проявить себе чоловік». Робота з епіграфом 2.

Його нове розуміння світу: «Бог творить Всесвіт і людину, а людина своєю наполегливою працею – досконале життя на землі». Фауст тяжко страждає через загибель Маргарити, залишається таким же діяльним, неспокійним. Він шукає щастя в державній діяльності, у досконалій античній красі, знов і знову шукає істину. Але ні слава полководця, ні володіння Геленою Прекрасною не приносять йому задоволення.

Старий, немічний, але повний бажання щось зробити для людства, Фауст бачить шматок землі, яку кожного року під час припливу, знищує море.

Це заболочена місцина, де живуть двоє старих – Філемон і Бавкіда. Фауст хоче  спорудити на цьому місці дамбу, щоб потім побудувати нове місто щасливих людей. У героя з’являється мета. Він знову увесь у дії.

Він щасливий, адже незабаром людство отримає реальну користь від його діянь. Прийде загальне щастя, загальне задоволення на заболочену раніше землю.

Проблемне питання:

Чи є щастям те, що нове місто будується на місці зруйнованого будинку, де жило щасливе подружжя Філемона і Бавкіди?

Звучить останній монолог Фауста в кінці трагедії. «Край гір лежить гниле болото…»

VI. Висновки уроку.

1.     У чому Гете вбачає людське щастя?

2.     Яка ідея стверджується образом Фауста?

3.     Як в образі Фауста втілено динамізм нової європейської цивілізації?

(героєві притаманний постійний творчий неспокій, пошуки нових знань, проникнення в сутність людського життя.)

Незакінчене речення: «Фауст мене навчив…»

VII. Оцінювання.

VIII. Домашнє завдання.

Підготувати матеріал до образів Мефістофеля та Фауста. Перечитати «Робоча кімната Фауста», «На прогулянці», «Сад», «В’язниця».

Підготувати зв’язну відповідь на питання: «Чи може  зло нести добро?» Привести приклади з життя чи з творів художньої літератури.

Список використаних джерел

1.     Зарубіжна література: Хрестоматія. 9 клас. (Упор. Ю. І. Ковбасенко, Л. В. Ковбасенко). – К.: Грамота, 2009.

2.     Маслюк О. Фауст як матриця людини невпинного пошуку (Урок – осмислення образу головного героя однойменної трагедії Й. В. Гете) / О. Маслюк // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 2008. - №3. – с.44 – 47.

3.     Назарець В. М. Зарубіжна література: Підручник для 9 кл. загальноосвітніх навчальних закладів / В. М. Назарець. – К.: Вежа, 2009.

Немає коментарів:

Дописати коментар